Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Argentina,Chile,Patagonie,Velikonoční 05 Valparaiso
Poslalpepik v Wednesday, 18. January 2006 @ 21:28:01 CET
Přispěno pepik

Do tohoto krásného malého městečka jsme se vydali na jednodenní výlet ze Santiaga. Cestování velmi snadné, autobusem Bus Tour (stanice metra Universidad de Santiago) jezdí pohodlný, čistý a rychlý autobus každých 15 minut za 4 500 pesos – i se zpátečkou.

Třetí největší chilské město bývá někdy nazýváno Perla Pacifiku. Rozkládá se na půlměsíčkovém pobřeží, které je tvořeno velkým přístavištěm. Obchodní centrum tvoří pás podél moře – zde jsou obchůdky, kanceláře, hospody, autobusy, taxíky, zlodějové i žebráci. Ale nejlépe je ve čtvrtích, které vybíhají od moře do okolních kopců. Tady teprve je ta pravá perla. Nádherná stará zástavba, malé, strmé a klikaté uličky s minimálním provozem. Staré baráky na spadnutí se střídají s luxusně opravenými, všechno má své kouzlo a tajemství. A hlavně ascensores. Zdejší specialita, něco mezi výtahem, lanovkou, a uhlákem. Je jich celkem 15 a vyvážejí lenochy do kopců. Pocházejí z let 1883 – 1916 a pokud se necháte svézt, zdá se vám, že čas se tady už delší dobu zastavil. My vyjeli s jedním staříkem, ascensor hrkal, skučel, naříkal, možná bychom byli nahoře dřív pěšky. A než jsme se stačili začít bát, že to lano musí každou chvíli povolit, už jsme stáli.

Nahoře po krátké procházce docházíte k názoru, že přezdívka městu sedí. Posadili jsme se na výbornou kávičku (což v Chile nebývá pravidlem) a vychutnávali si zdejší atmosféru začátku minulého století. Trošičku jsem si připadala jak na Malé Straně. Nutno ovšem přiznat, že reklama a turisti to tady tak jako v Praze nehyzdí.

Také si pronajímáme loďku na projížďku přístavem, ozývají se v nás škudlilové, bereme společnou pro 40 lidí a připadáme si jak afričtí emigranti, kteří se chtějí přeplavit do zaslíbené země. Tak s námi jednají – jen ať se vás tam nacpe co nejvíc, a hlavně všichni zaplaťte!!! Pokud možno dvakrát. No dobrá. Ale průvodce byl skvělej, hodně toho namluvil a ještě byl vtipný.

Poté papání. Vybíráme městskou tržnici, podle Louňáka levné a dobré. Nejlevnější jídlo to nebylo a lépe už jsme na této cestě jedli mnohokrát. Jediné plus zdejší výpravy za jídlem bylo, že Pepíka přepadli, ale neublížili mu a ani neokradli, neboť si útočník spletl peněženku s pouzdrem na brýle. I to pouzdro se ale zachránilo, neb ho vzteky odhodil. Ještě pro zajímavost: doma jsme se později v bulváru dočetli, že v Chile okradli i fotbalový klub Amforu a Mistra Gotta. A považte, dle otištěného plánku to bylo přesně ve stejných místech a stejným způsobem. Z toho plyne, že tam řádí jedna banda. Dejte si fakt pozor!!!!

Nakonec ještě trh se starožitnostmi. Pepík si dělá radost a nám teď v námořnickém koutku visí stará kladka z nějaké pirátské jachty. Jak jsem po ní toužila :)))

Shrnuto, podtrženo. Město pěkné, pokud ho chcete projít, je dost dlouhé. Nezdržujte se procházením dole, je lepší vyjet či vyjít (ale aspoň jeden ascensor je tady turistická povinnost) a procházet se nahoře. Na koupání tady zapomeňte, koupat se jezdí do vedlejší Vińa del Mar. 
Příbuzné odkazy
· Více o Argentina,Chile,Patagonie,Velikonoční 05
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Argentina,Chile,Patagonie,Velikonoční 05:
El Calafate, El Chalten


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 1


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Argentina,Chile,Patagonie,Velikonoční 05

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.09 Sekundy