Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 9 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Jiné zajímavosti Cestovatelská pro a proti
PoslalPepik v Saturday, 09. October 2004 @ 12:48:08 CEST
Přispěno Pepik

Rádi se podělíme s vámi, kdo máte trošinku dobrodružnou krev, ale už několik křížků na zádech a žádné zkušenosti s netradičním cestováním. Svým povídáním chceme povzbudit naše vrstevníky. Nebojte se cestovat tak jako my, uvědomte si, že ještě nekončíme, že dokud žijeme, můžeme si užívat, můžeme zkusit i to, co by nás dříve napadlo jen v hodně divokém a neuvěřitelném snu.

Je vám přes padesát, máte zcestovanou Evropu a zatoužíte dobývat daleké kraje. Jak? Samozřejmě s cestovní kanceláří. Vyberete zájezd ze široké nabídky, pečlivě vybíráte, zkoumáte, posuzujete ceny. Jakmile zaplatíte, dostane se vám do ruky list s programem, s rozpisem jednotlivých dnů, doporučení co s sebou a co ne, upozornění, co zaplatit, na co si dát pozor. Od samého začátku až do konce jste opečováváni jako v bavlnce – pokud ovšem při výběru cestovky máte šťastnou ruku. Pokud ne, zbudou jen oči pro pláč a pero na psaní stížností, které už stejně nepomůžou, promarněný čas vám už nikdo nevrátí. Jste-li však ve výběru úspěšní, není to špatný způsob cestování. Z vybrané země toho hodně vidíte, veškeré zajímavosti a pamětihodnosti máte naservírované někdy na stříbrném tácu, jindy pravda jen na dřevě. O nic se však nemusíte starat; papání, ubytování i přesun z místa na místo za vás někdo vyřídí. Jednou jste spokojeni, podruhé méně. Perou do vás spoustu poznatků a faktů, které si v nejlepším případě zapamatujete do druhého dne, většinou je zapomínáte během deseti minut, abyste měli paměťovou kapacitu volnou pro další a další jména, letopočty a cizí slova, která vám toho stejně moc neříkají. Zkusili jsme několikrát, ale pocit neustálého organizování přecházející občas až do šikany, omezování našich většinou bláznivých a nestandardních nápadů a průvodci či delegáti tvářící se většinou jak učitelé před třídou zlobivých a nechápavých žáčků nás přivedl na myšlenku, že cestovat zkusíme na vlastní pěst.

Samozřejmě i tento způsob cestování má svá proti, a to někdy hodně podstatná proti. Jednak nemůžete jet na týden ani na čtrnáct dnů, což bývá obvyklá doba většiny zájezdů. Za těch pár dní si tak akorát zvyknete na pocit svobody v neznámé krajině a získáte cestovatelské sebevědomí. Za týden se vám teprve cestování začne opravdu líbit a za čtrnáct dní už začnete věřit, že cestu snad přežijete. Sžijete se s místním obyvatelstvem, nebojíte se každého nečekaného hluku ani rychlejšího pohybu souseda v autobusu nebo v krámě a už se i odvážíte jíst s domorodci jejich jídlo i na ulici. Prostě, vydat se na dalekou cestu na vlastní pěst, to chce našetřit si dovolenou alespoň na tři týdny, což je naprosté minimum. Nejlépe celý měsíc. Druhým negativem pak je, že z vámi procestované lokality vidíte většinou méně, než kdybyste jeli ukázněně s davem. Zdá se to paradoxní – vždyť si přeci budete prohlížet vše, co vás zajímá, zůstanete všude tak dlouho, jak budete chtít, uvidíte prostě všechno, co vidět lze. Omyl. Nutno uvážit, že všude se musíte pohybovat sami. To znamená vyhledat autobus, vlak či taxík, orientovat se v jízdním řádu, rozvrhnout si čas. Na spáleném chrbátě přitom batoh, v horším případě za sebou vláčíte kufr na kolečkách rozbitých hned první den. Povětšinou k tomu pálí slunce či naopak padají provazce vody, máte hlad, žízeň, štípou vás komáři a navíc souputník chce jet úplně někam jinam. To potom muzeum, chrám, pyramidu či krásné a čisté jezero raději oželíte a věnujete se přízemnějším a v dané chvíli podstatně příjemnějším věcem. Nejvíce se v podobných situacích osvědčilo studené pivo, jež výše uvedené cestovatelské překážky hravě odstraňuje. Pokud se vám ale podaří všechny zádrhele překonat a vy se do vytouženého muzea, chrámu či jezera dostanete, nikdy už na něj nezapomenete. Zážitek bude umocněn právě těmi komplikacemi, které jste vyřešili a nad kterými jste zvítězili. Veškeré vaše vjemy a dojmy budou nesmazatelně vryty do vaší cestovatelské mapy. Další kontra uvedeného způsobu cestování je samozřejmě nepohodlí. Musíte se smířit s tím, že ne pokaždé budete spát a jíst tak, jak jste zvyklí. Na podobných cestách nelze vždy očekávat stoprocentní komfort – pokud samozřejmě nemáte s sebou kartu nabitou desetimístnými číslicemi. Pro takové cestovatele ovšem tento traktát určen není. Se skutečností nepohodlí a neluxusu je třeba opravdu počítat. Nemůže tedy takto cestovat někdo, kdo trvá na tom, aby pokaždé měl v pokoji poličku nebo prkýnko jen sám pro sebe. A snad posledním proti, ale minimálním proti, že si vlastně pořádně fyzicky neodpočinete. Když se válíte na pláži, chodíte do restaurace na plnou penzi a večer korzujete po přístavu, určitě se vaše svaly budou cítit lépe, než když je budete nutit pochodovat přes celé město za vidinou levnějšího hotelu nebo táhnout batoh na autobusové nádraží. Jiné proti mne už nenapadá.

Dále už jenom samá pro. Nejvýznamnějším a zásadním pro se mi zdá, že člověk překoná sám sebe. Uskuteční si svůj sen, pozná, že ještě nepatří do starého železa. Zážitků je z každé podobné cesty nepřeberně, psychický odpočinek vystačí na celý rok. Navíc zemi poznáte opravdu zdola, nikoliv jen z okének turistického autobusu. Všude žijí lidé, všude mají nějaké problémy, většinou daleko větší než my tady v Evropě. A z daleké Asie se nám naše starost o to, zda bude v Praze jezdit tramvaj přes náměstí Petra nebo přes ulici Pavla, zdá v úplně jiném světle. Neopominutelné pro je také finanční aspekt celé cesty. Zažijete toho podstatně více za podstatně méně peněz.

Pokud chcete s námi sdílet naše pocity, zkušenosti a zážitky, můžete číst dál. Pokud se chcete o něco podobného, co se vám zdá na první pohled nemožné a naprosto šílené, pokusit, můžete pokračovat v četbě. Opravdu se cesta na vlastní pěst do daleké a neznámé Asie nebo do ne příliš bezpečného Mexika zdá na první pohled neuskutečnitelná. Teď mluvím z vlastní zkušenosti – velká většina našich vrstevníků, kteří jako mladí neměli prakticky žádnou možnost svobodně a samostatně cestovat, si v období našich příprav nevěřícně klepala na čelo. Je pravdou, že v době, kdy jsme byli mladí, byla maximálním vrcholem a dosažitelným snem nanejvýš Jugoslávie na příslib či přesně určená cesta sešněrovaná cestovní kanceláří. Měli jsme minimální možnost sbalit uzlíček a vyrazit, jen tak se toulat po světě. Pro naše děti je podobný způsob cestování zcela běžný. Batoh a pevné boty mají zakoupené ze své první brigády, strach, ostych a obavy – co to je? My však jsme na tom podstatně hůře. Jednak zdraví už tak neslouží, jednak máme povědomí, co se vše na dalekých cestách může stát a naše cestovatelská sebedůvěra a sebevědomí v cizině se většinou vejdou do malého uzlíčku. Avšak věřte, že cestování do dalekých krajů není tak příšerně nebezpečné, že to chce jen chtít. Když jsme po návratu ukazovali fotky, vyprávěli zážitky a vykládali o v podstatě bezproblémovém cestování, s nevěřícným výrazem nám naši přátelé odpovídají: na to bych já neměl. Měl, měla. Opravdu to není takový horror, jak se na první pohled zdá.

Největším problémem podobné cesty je překonat počáteční strach, nechuť, možná i někdy lenost. Ani my nejsme žádní vrcholoví sportovci, angličtinu jsme se začali učit nedávno, nedisponujeme obrovskými konty dolarů, jsme prostě obyčejní starší lidé.


 
Příbuzné odkazy
· Více o Jiné zajímavosti
· Novinky od Pepik


Nejčtenější článek o Jiné zajímavosti:
Cestovatelská pro a proti


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.16
Hlasů: 24


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Jiné zajímavosti

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy